CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

DADAY İŞKEMBESİ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

DADAY İŞKEMBESİ Empty
MesajKonu: DADAY İŞKEMBESİ   DADAY İŞKEMBESİ I_icon_minitimeÇarş. Ara. 16, 2009 11:22 am

Mustafa AFACAN
Daday İşkembesi
"Cuma gününü kapatıyorum, kendini ona göre ayarla" dedi Serdar İzbeli.

Olur...

İşin niyesini Daday yolunu yarıladığımız da öğrendim;

Meğer İŞKUR ile Daday HALK Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında ilçede açılan "Daday İskembesi Kursu"na gidiyormuşuz.

Hemen iskembe değil, iskemle diye zıplamayın oturduğunuz yerde;

Mustafa Tuzcu ağabeyim iskembe dediyse, iskembedir...

İskemlesi iskembesi bir tarafa,

Kursun müfredattaki ismi ise;

"Ahşap İskelet Montaj Elemanı Kursu"...

Gelecekte nafakasını ahşap iskelet montajlamaktan kazanmak isteyen 15 adet Daday delikanlısı,

İŞKUR ile Daday HEM tarafından 9 Kasım`da açılan kursa niyet edip,

Nasipse 16 Mart`ta usta olacaklar.

Kursiyerlerin hepsinin ilk marangozluk deneyimi olan kurs sonunda,

Umarım meslek sahibi vatandaşlarımızın arasına böylelikle 15 kişi daha katılmış olacak.

Usta öğretici Mustafa Hükümen nezaretinde sandalye yapmanın alfabesini öğrenen kursiyerlerin ilk yaptıkları sandalyeyi görünce, "Tamam" dedik, "Bu çocuklar okur"...

Kendi işini kurmaya dönük ve 31 bin küsur bütçeli kurs bittiğinde, onbeş tane meslek sahibi vatandaşımız olduğu gibi, diğer yandan da hepimizin poposu adam gibi bir sandalye yüzü görmüş olacak.

Kurs İŞKUR ile HEM ortaklığında yürüyor ama,

Destekçilerini saysak liste inanın daha uzun.

Daday`daki resmi-sivil destekçileri zaten görevleri illa işin bir tarafından tutacaklar diye bir kenara ayırırsak, "Daday İskembesi Kursu"nun en büyük destekçileri;

Kastamonu Ticaret Borsası ve Orman Bölge Müdürlüğü.

İskembenin satış, tanıtım gibi yapım sonrası süreçlerini Kastamonu Ticaret Borsası omuzlamaya niyetlenirken, iskembenin yapımında elzem olan "Kuru kayın" malzemesinin teminini de Orman Bölge Müdürlüğü üstlenmiş durumda. Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel`in bizzat Daday`da kursu ziyaret ederek, kursiyerlere destek vermesi gerçekten çok ince bir davranıştı.

Yine;

Kursun açılmasına çok gayret eden,

Çocuğu hasta olduğu için Ankara`ya gitmek zorunda kaldığı için bizimle Daday`a gelemeyen İŞKUR Müdürü Adnan Arslan`ın, o yoğunluğu içinde dahi telefonla da olsa sık sık bizimle olması da yine ayrı bir incelikti.

Daday İskembesi yapmak, çok fazla makine isteyen bir üretim süreci değil. Düz rende, eğri rende, kinis, keser, törpü, matkap, testere, tel, üçlük çividen oluşan bir makine parkın olduktan sonra gerisi tamam. Bir ustanın günde en az üç sandalye yapabileceğini göz önüne alırsak, böylelikle bir aileyi iyi kötü besleyecek bir gelir ortaya çıkmış oluyor.

"Daday El Dokuması"nın da bünyelerinde açılan bir kurs sonrasında ilçede yaygınlık kazandığını belirterek, kursu başarı ile bitiren kursuyerler sayesinde yakın gelecekte "Daday İskemlesi"nin de ilçede yaygınlaşacağını ve gelir getirici bir sektöre dönüşeceğini söylerken; Daday HEM Müdürü Halil Serdar Bıyıklı`nın gözlerinin içi gülüyordu.

İlk siparişi yüz adet iskembe ile Serdar İzbeli verdi.

Haydi Kastamonu, iskembe siparişlerini bekliyor Daday.

Bir tane dahi olsa Daday İskembesi alalım,

Biten bir sanatı böylelikle ayağa kaldıralım...

Daday`a gidilir de etliekmek yemeden geri dönülür mü?

Aklı olan dönmez...

Kursu ziyaret ettikten sonra, anlayacağınız biz de hemen kapağı Memiş`in efsane dükkanına attık.

Diyetteyim ya,

Anca bir ekmek götürebildim.

Pişman oldum ama,

Bi yarım daha yemediğim için.

KASTAMONUPOSTASI

ALINTIDIR

http://cideliler.yetkinforum.com

DADAY İŞKEMBESİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-