CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

HAYALİMDEKİ DEVREKANİ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

HAYALİMDEKİ DEVREKANİ Empty
MesajKonu: HAYALİMDEKİ DEVREKANİ   HAYALİMDEKİ DEVREKANİ I_icon_minitimePtsi Ara. 21, 2009 11:05 am

Cebrail KELEŞ
HAYALİMDEKİ DEVREKÂNİ
<table width=560><tr><td class=TEXT1 style="PADDING-RIGHT: 10px" colSpan=2>YAZIYLA İLGİLİ FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Bir hayal kuruyorum.
Kardeş memleketim Devrekâni ile ilgili.
Devrekâni nelere sahip önce onlara bir bakalım.
İlk dinozor fosili bizde, hem de şimdiye kadar dünyada sadece altı adet bulunmuş.
Bulunan yer Beyler Barajı.
Müthiş bir gün batımı manzarası olan yer.
Baraj çevresinde bilimsel çalışmalar yapan değerli hemşerimiz Bilim adamı Hacettepe Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal TUNOĞLU Türkiye’de ilk kez dinozorlar dönemine ait "Denizlerin Dinozoru" olarak bilinen bir fosilin kalıntısını bu barajın çevresinde bulmuştur. TUNOĞLU, fosil kalıntılarını, Kastamonu ilinin Devrekâni ilçesinde yer alan Beyler Barajı çevresinde bulduğunu bildirerek, "Kalıntılarını bulduğumuz fosiller, 70 milyon yıl öncesine ait Dinozorlar Dönemi’nde yaşamış ve ‘denizlerin dinozoru’ olarak da bilinen türe ait" olduğunu söylemiştir.
Şimdi bu dinozorun koca bir maketi yapılsa Beyler Barajı alanında oluşturulan bir su parkına konulsa.
Hatta küçük bir gemi şeklinde yapılıp barajda dolaştırılsa Ankara gençlik parkında olduğu gibi,
Olmaz mı acaba?
Neyse hayale devam ediyoruz.
Başka neyimiz var.
Yaralıgöz diye bir doğa harikamız var.
Yazın yamaç paraşütü kışın kar ve doğa turizmi için iyi bir aday diyorum.
Başka,
Birde benim tabiat anıtı olması için başvurduğum ama hiçbir cevap alamadığım Âşıklar Kayamız var.
Hüma Hatunun yıkandığı hamamımız, aslan heykelimiz var. Yeri gelmişken bu aslan heykeli ve hamam ana yoldan içeride kaldığından transit geçen yolcularımız bu güzelliklerden habersiz yollarına devam ediyorlar.
Kınık kazı alanından çıkarılan eşsiz eserlerimiz var. En azından önemli eserlerin bir kopyası olsun Devrekâni’de sergilenebilir.
Fotoğrafçılar açısından eşsiz anlar sunan bir coğrafyası var. Hacıhasan yolunda ki ağaçların gün batımı fotoları için kaç fotocu telef oldu! Anlatamam.
Alaman çiftliğini, Akvaryum balıklarını, Kaya mağarasını ise anlatmaya gerek yok. Zaten biliniyor.
Son olarak Devrekâni’ye bir park yapılsa sembol olarak neler olurdu deyip bir hayali proje yaptım.
Kim bilir belki birileri bunu görür beğenir belki uygularlar.
Benimde kardeş memleketime bir katkım olur.
Ne dersiniz.

KASTAMONUPOSTASI

ALINTIDIR</TD></TR></TABLE>
http://cideliler.yetkinforum.com

HAYALİMDEKİ DEVREKANİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-