CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR Empty
MesajKonu: SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR   SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR I_icon_minitimeSalı Ocak 12, 2010 4:17 pm

Sanatıyla yaşıyor, mirasıyla okutuyor
SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR Safiye_ayla1968 yılında TEV`in ilk bağışçısı olan ve 1998 yılında 6.5 milyon TL`lik mal varlığı vakfa geçen Safiye Ayla Targan`ın mirası, 12 yılda 314 üniversite öğrencisine 891 burs olanağı sağladı.
"Çile bülbülüm çile", "Yanık Ömer" gibi şarkılarla dinleyenlerinin gönlünde taht kuran, ******`ün "Berrak sesli sanatçı"sı ve Türk sanat müziğinin unutulmaz ismi Sayfiye Ayla Targan, geride bıraktıklarıyla ölümünün 12`nci yılında hem düşündürüyor hem örnek oluyor.

Türk Eğitim Vakfı`nın(TEV) ilk bağışçısı olan ve 25 Nisan 1968`te tüm mal varlığını ölümünden sonra vakfa bırakacağını açıklayan sanat müziğinin duayeni, geride bıraktığı 6.5 milyon TL`lik mirasla 314 üniversite öğrencisine 891 burs olanağı sundu.

14 Ocak 1998`de aramızdan ayrılan Ayla`nın mirasının 12 yılda TEV`e, 2 milyon 325 bin TL`lik kaynak sağladığını belirten TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, 2009-2010 eğitim öğretim yılında da 45 farklı üniversitede eğitim gören 75 üniversite öğrencisine onun bıraktığı mirasın fonuyla burs verdiklerini söyledi.
Safiye Ayla`nın "Yurdun dört bucağından Türk müziği, Batı müziği ve resim alanında eğitim gören çocuklara eğitim olanağı sağlanmalı" sözünün tam anlamıyla uygulandığını anlatan Bozkurt, "TEV`in bu yıl verdiği 8 bin 500 bursun 75`i onun örnek davranışıyla karşılanıyor" diyor.
"Onun desteğiyle okuyoruz"

HABERTÜRK, Ayla`nın bıraktığı miras ile her ay düzenli olarak 290 TL cep harçlığı alarak eğitimlerini sürdüren Diyarbakırlısı`ndan Kastamonulusu`na üniversitelilerle de konuştu. İşte onun yetiştirdiği geleceğin sanatçıları ve bursiyerlerin söyledikleri.

Seda Taşpınar
Mimar Sinan Üniversitesi Opera Şan Bölümü 1`nci sınıf öğrencisi Seda Taşpınar, "Ailemin ekonomik durumu iyi değil, onun bursuyla okuyorum. Dilerim onun gibi sanatımla da yaptıklarımla da iz bırakırım. Hangi dalda olursa olsun ister sanat müziği ister halk müziği söylediği her eserin hakkını veren bir ismin desteğiyle eğitim görmek benim için çok anlamlı" diyor.

Hasan Işık (27)
İTÜ Halk Müziği Bölümü 2`nci sınıf öğrencisi olan Hasan Işık, "Ailem Diyarbakır Silvan`da yaşıyor. Babam emekli diyanet görevlisi ve ayda eline 800 TL geçiyor. Beş kardeşiz, ailemden pek destek göremiyorum ama kendisi bize ölümünden sonra da örnek oluyor. Eğitimimi onun bize sağladığı olanakla sürdürüyorum" diyor.

Atilla Gündoğdu (26)
Mimar Sinan Üniversitesi Opera Bölümü 3`üncü sınıf öğrencisi Atilla Gündoğdu, "Bir buçuk yıldır kendisinin bursundan faydalanıyorum. Ailem elbette destek olmaya çalışıyor ama onun bursiyeri olmak bile bence onur. Sanatıyla yaşıyor, hayatta olmamasına rağmen yüzlerce ihtiyaç sahibi genci okutuyor" diyor.

Emrah Çiçek (18)
İTÜ Müzik Teorisi 1`inci sınıf öğrencisi olan Emrah Çiçek, "Ailem Kastamonu`da ve babam emekli, annem ev hanımı. Aylık gelirimiz 900 TL ama evimiz kira ve iki kardeşim daha var. Babam ailemizin geçimini sağlıyor. Duayenimizin bursundan her ay 290 TL`lik katkı alıyorum. Yemek ve barınma ihtiyacımı bununla karşılıyorum. Kendisini şükranla anıyorum" diyor.
Safiye Ayla TEV`e neler bıraktı?
1967 yılında rahmetli iş adamı Vehbi Koç öncülüğünde kurulan Türk Eğitim Vakfı`nın Mütevelli Heyeti Üyesi olan Safiye Ayla`nın vakfettiği mal varlığı listesinde ise şu gayrimenkuller bulunuyor.

Etiler`de 3 milyon TL değerinde müstakil bir villa
Taksim Sıraselviler Caddesi`nde 3 milyon TL değerinde bir iş hanı
Kadıköy`de 300 bin TL değerinde bir daire
İzmir`de 90 bin TL değerinde bir daire
Mersin`de 35 bin TL değerinde bir daire
İzmir`de 35 bin TL değerinde iki arsa
İstanbul`da 40 bin TL değerinde bir arsa
Habertürk

KP

ALINTIDIR
http://cideliler.yetkinforum.com

SANATIYLA YAŞIYOR MİRASIYLA OKUTUYOR