CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

KASTAMONUDA BİR ADAM DOĞDU

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

KASTAMONUDA BİR ADAM DOĞDU Empty
MesajKonu: KASTAMONUDA BİR ADAM DOĞDU   KASTAMONUDA BİR ADAM DOĞDU I_icon_minitimePtsi Ocak 18, 2010 11:42 am

Oktay Şenol
Kastamonu’da bir adam doğdu
<TABLE width=560>

<TR>
<td class=TEXT1 style="PADDING-RIGHT: 10px" colSpan=2>
KÜÇÜK BİR ODANIN İSMİ

Türk edebiyatında önemli bir yere sahip olan ünlü şair Orhan Şaik Gökyay, ölümünün 15. yılında doğum yeri Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde anıldı.

Hababam Sınıfı’nın unutulmaz yazarı Cideli Rıfat Ilgaz’ın kaleminden çıkan, ``Sınıf`` isimli şiir kitabı 65`inci yaşını kutluyor.

Türkiye’nin ruhunu yazamadan hayata gözlerini yuman ünlü üstat ve yazarımız Oğuz Atay için Tiyatro Ödülü Şartnamesi hazırlandı.

Mehmet Akif Ersoy, vefatının 73. yılında Taceddin Dergâhı’nda anıldı.

İlk kez 2008 de başlayıp 2010 da 3.defa isimlerine yaraşır bir şekilde anılacak olan Şair-Yazar-Edebiyatçı İhsan Ozanoğlu ile Behçet Necatigil üstatlarımız için Kastamonu İl Kültür Müdürlüğünde bugünden anma etkinliklerinin çerçevesi şekillenmeye başlandı.

13 Ocak 1943’de Kastamonu’da bir adam doğdu, yani geçen hafta doğum günüydü. Bir sanat adamı, bir Tiyatro Babası… İsmi hiçbir yerle anılmıyor, bir heykeli yok, ismine addedilmiş bir kültür merkezi de. Zaten kendi tiyatrosundan adını da silmişler. Kadıköy Belediyesi Halis Kurtça Kültür Merkezi’nde küçücük bir odaya ismini vermişler, hiç sığar mı O ADAM oraya?

Ben O’nun Tiyatrosunda Suna Keskin’i, Nilgün Belgün’ü, Sevinç Erbulak’ı, Tolga Çevik’i, Şakir Gürzimar’ı, Metin Belgin’i, Nejat Uygur’u, Macit Koper’i, Tolga Aşkıner’i, Arif Akkaya’yı, Kenan Işık’ı ve bunun gibi birçok tiyatro adamını gördüm. Nejat İşler O’nun Tiyatrosunun kapısında kitap satardı…

Bundan 67 yıl önce geçen hafta Kastamonu’da bir adam doğdu bilmiyorum haberi olan var mı?

En başta yazdığım etkinlikleri Kastamonu postası Kültür sayfasından aktardım. Geçen Hafta doğan O ADAM İçin bir tek cümle dahi bulamadım. Neyse hiç olmazsa ben bir şey söyleyeyim:”Doğum günün kutlu olsun HADİ ÇAMAN”.

40. Sanat yılı nedeniyle yazdığı metin

"Yüze yaklaşan oyun. Bir o kadar ustayla, göz göze soluk soluğa geçen muhteşem günler. Dormen Tiyatrosu`nun ailevi ortamında başlayan daha sonra Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner Tiyatrosu, Şan Tiyatrosu, Venüs Tiyatrosu`nu kapsayan yıllar... Ve yıl 1982. YEDİTEPE OYUNCULARI. Yirmi yıl, aralıksız ışık saçmak için verilen sonsuz savaş. Onlarca genç insana açılan kucak. Yazılan, yönetilen oyunlar, kazanılan sayısız ödül. En önemlisi, ülkemizde bir ilke imza atıp, bir müsamere salonundan, kültür merkezine dönüştürülen koca bir yapı. Kısacası bir ÖMÜR! Seve seve, özveriyle, içtenlikle, gönülden sunulan bir yaşam. O arada yetiştirilen, büyütülen, 30 yaşına erişen bir oğul. Hepsi ülkeme helâl olsun."
KP

ALINTIDIR
</TD></TR></TABLE>
http://cideliler.yetkinforum.com

KASTAMONUDA BİR ADAM DOĞDU
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ADAM EVLADI OYNASANIZA LAYN DEMEZ
» KASTAMONUDA MART KARI