CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

işsizliğin yeni çözümü mantarcılık

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin

MesajKonu: işsizliğin yeni çözümü mantarcılık   C.tesi Nis. 10, 2010 1:03 pm

İŞSİZLİĞİN YENİ ÇÖZÜMÜ MANTARCILIK
İşsizliğin günden güne arttığı günümüzde yeni iş arayışları devam ederken, Tosya İlçesinde yaşayan bir girişimci mantar üretimi yaparak alternatif bir işi de ortaya koymuş oldu.Kendisine ait marangoz atölyesinde kavak kütüklerine mantar ekimi yapan Hasan Tosun ektiği mantarların kısa sürede geliştiğini gördü.İlk önce bu işe hobi olarak başlayan Hasan Tosun ektiği mantarların veriminden de oldukça memnun.
İşyerinde yetiştirdiği mantarları görmek için bir çok kişinin geldiğini ifade eden Tosun şunları söyledi:’’Ben ilk olarak kişisel merakımdan bu işe başladım.Bir süre sonra mantarların büyüdüğünü görünce heyecanlandım.Şimdi yaklaşık 50 kütüğe mantar ektim.Yetiştirdiğim mantarların bir kısmını yedim bir kısmını da meraklılarına ikram ettim.Ticari olarak düşünmedim ama üretimden iyi verim alınıyor.Şimdilik hobi olarak sürdürdüğüm bu işi ileride ticari olarak ta yapmayı düşünüyorum.Bu konu ile ilgilenen arkadaşlara her konu da yardımcı olurum’’ dedi.

Türkiye de Pazar problemi olmayan Yaprak mantarı ise toptan 5 parekende olarak ise 10 TL den alıcı buluyor.Alternatif tıp uzmanlarının kansere iyi geldiğini sık sık dile getirdiği Yaprak mantarı üretimi ise Türkiye ihtiyacının sadece %20 si civarında.Üretilen miktarın büyük kısmı ise dışarıya ihraç ediliyor.Özellikle Karadeniz bölgesi iklimine uyum sağlamada güçlük yaşanmayan mantarın üretimi için ise tek gerekli olan nem.Basit çözümlerle evlerin balkonlarında bile üretilebilen mantarı ise şu anda Tosya İlçesinde yaklaşık 20 kişi deneme amaçlı olarak üretiyor.

Tohumunun kilosu 10 TL olan yaprak mantarı,halk arasında kavak mantarı olarak ta biliniyor. Geleceğin en çok gelir getirici iş dalları arasında ilk sıralarda yer alan mantar yetiştiriciliği günden güne gelişerek ve yayılarak devam ediyor.100 metrekare alanda günlük 10 ila 30 kg yaprak mantarı üretimi yapmak mümkün. Düşük maliyeti ve Pazarlama problemi olmayan bu sektör ek iş olarak ta yapılabiliyor.

habmer37.gen.tr

KP

ALINTIDIR

işsizliğin yeni çözümü mantarcılık
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» yeni smiyle eklemek
» Site Yeni Üye Almıyor Acil Yardım...
» Nasıl yeni font türü eklerim?
» Forumun logosunu,iconlarını değiştirmeden nasıl yeni tema koyabilirim?
» yeni üyeler url ekleyemiyor