CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIR

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIR Empty
MesajKonu: TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIR   TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIR I_icon_minitimeÇarş. Haz. 09, 2010 3:37 am

Cebrail KELEŞ
Taşköprü Sarımsağı Nasıl Anlaşılır?
<TABLE width=560>

<TR>
<td style="PADDING-RIGHT: 10px" class=TEXT1 colSpan=2>YAZIYLA İLGİLİ TÜM FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLA
Taşköprü’ye hâkim bir tepede bulunan bir Kent Parkındayız. Aşağıda Pompeipolis, Gökırmak Taşköprü gözüküyor. Sıcak havaya inat serin bir yel esiyor. Püfür püfür derler ya işte öylesine.
Taşköprü Kaymakamımız Ayhan KARTLI ilçesinde toplanan İl Daimi Encümen üyelerine yemek veriyor. Davete Kastamonu Milletvekilimiz Hasan ALTAN’da dâhil oluyor.
Ben Bu hoş ortamı fotoğraflamaya çalışırken, Taşköprü Kaymakamı Ayhan Beyin makinem ve objektifi dikkatini çekmiş olmalı ki gelip inceliyor. Sorduğu sorulardan da anlıyorum ki usta bir fotoğrafçıyla karşı karşıyayım.
Fırsatı kaçırmayıp Taşköprü’de bir fotoğraf etkinliği yapmayı teklif ediyorum.
Düşüneceğini söylüyor.
Pınarbaşı’nda yaptığımız Foto-Safari etkinliğini vekilimize de anlatıyorum. Şenpazar sonbaharının fotoğraf açısından harika olduğundan bahsediyorum. Vekilim beni dinliyor ve
—Bu etkinliği gerçekleştirirsen tüm katılımcılara benim de bir yemek sözüm olsun diyor.
Dikkatle not alıyorum!
Yemek ve sohbet devam ediyor. Konu elbette Kastamonu’nun sorunları ve çözüm önerileri.
Konuklar bir beyin fırtınası estiriyorlar. Bunun sonucunda da birçok sorun hakkında kendi uzmanlık konuları ağırlıklı olmak üzere çeşitli projeler ve çözüm önerileri sunuyorlar. Vekilimiz Hasan ALTAN’ın hoş sohbeti, anlattığı ilginç anekdotlar çok ilgi çekiyor.
Bir tanesini aklımda kaldığı şekliyle aktarmak istiyorum.
Taşköprü Belediye Başkanı olduğu dönemlerde Hasan ALTAN bir yemek daveti verir. Yemek çeşidi ne olursa olsun masaya sarımsak konulması adettendir. Yemek devam ederken bir konuk dikkatini çeker. Misafir leblebi gibi, elma gibi sarımsak yemektedir. Gözlerine inanamaz. Taşköprü sarımsağının böylesi rahatlıkta avuç avuç yenmesi imkânsızdır. Hemen bir tane de kendi yer. Normalde bir diş yediğin zaman gözleri yaşartan sarımsak ancak az sulu Ekşi Amasya elması kadar bir tada sahiptir. Garsonu çağırıp sorar nerden aldınız bunu hemen araştırın der.
Sonunda bu tatlı sarımsağın Taşköprü’den değil dışarıdan gelen bir ürün olduğunu öğrenir.
Kahkahalar arasında şunu söylemeyi de ihmal etmiyor. Herkes yöresine, ürününe sahip çıkmalıdır.
Genel Sekreter T.Zafer KARAHASAN ise Encümen toplantılarını niye ilçelerde yaptıklarını anlatıyor.
Encümen üyeleri aldıkları karar sonucu neler olduğunu, nereye para aktarıldığını bu ödeneği kimlerin harcayacağını yerinde görsün istiyorum diyor. Yani şantiyedeki bir çalışan ve encümen üyeleri birbirini tanısın istiyorum diye anlatıyor.
Yemekten sonra Vekilimiz -Kaybolma sana ilginç bir şey anlatacağım diyor.
Bulunduğumuz alanın eskiden mezbelelik bir hali olduğunu ve bu hale gelinceye kadar ki serüvenini kısaca özetlerken burasının Redif Kışlasına ait bir cephanelik olduğunu öğreniyorum.
—Bak diyor o zamanın mimarı neler yapmış gel yakından bak.
Duvarda mazgal havalandırma pencereleri var. Malum bu yapı cephanelik savaş esnasında ya da kötü niyetli bir kişi bir ateş atsa komple şehir havaya uçar. Onu engellemek için pencere L şeklinde yapılmış. Delik direk karşıya açılmıyor.90 derece bir köşe dönüyor.
Birlikte Deli Bey konağına gidiyoruz. Restore çalışmaları başlamış. Konağın hikâyesini en iyi bilen kişi olarak bize tarihçesini, turizme kazandırılmak için yapmış olduğu çalışmaları anlatıyor.
Vekilimizi dinlerken anlıyorum ki, Taşköprü’nün anlatılacak, yazılacak ne kadar çok tarihi ve doğal güzelliği var.
Keşke bunları daha çok gündeme getirebilsek, yerel bazda değil önce ulusal sonra uluslar arası anlamda tanıtımını yapabilsek.
Düşünüyorum da bir Pompeipolis neden bir Efes kadar ilgi çekmesin.
Bence Taşköprü gelecekte tarihi ve kültürel yapılarıyla turizmin yıldızı olmaya aday.
Şimdiden tüm planları buna göre yapmakta fayda var.
Ben bunun güzel bir örneğini, Kent Parkı düzenlemesinde, Delibey konağı restorasyon çalışmalarında gördüm.
Emeği geçen tüm kişilere başta Vekilimiz Hasan ALTAN olmak üzere teşekkür ediyorum.
</TD></TR>
<TR class=TEXT1 height=5>
<td style="PADDING-LEFT: 10px">
kp

alıntıdır</A></TD>
<td align=right>CebrailKELEŞ</TD></TR></TABLE>
http://cideliler.yetkinforum.com

TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI NASIL ANLAŞILIR
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-