CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

CİDEDE EĞİTİME KATKI SAĞLAYANLAR

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin

MesajKonu: CİDEDE EĞİTİME KATKI SAĞLAYANLAR   Çarş. Ağus. 18, 2010 11:54 am

Cide`de eğitime katkı sağlayanlar

Eğitim öğretim faaliyetlerinde başarı sağlanması için bu faaliyetlere çevrenin katkı sağlaması çok önemlidir. Çünkü öğretimde başarıya okul, çevre, aile işbirliği ile ulaşılır. Çevre ne kadar katkı sağlarsa başarıda o kadar artar. Yurdumuzda olduğu gibi ilçemizde de hayırseverler öğretim faaliyetlerine büyük katkılar sağlamaktadırlar. İlyasbey köyüne Fahri Aygün İlköğretim Okulu yaptırmıştır. Ayrıca; Celal ECE kendi adı ile anılan Celal Ece anaokulunu yaptırmış ve yaptırmakla kalmamış bu okula devam eden 100 ün üzerindeki öğrenciye de günlük öğle yemeği vermektedir. Yine, 120 kadar öğrenciye de hayırseverimiz eğitim camiasının Celal abisi burs vermektedir. Cideli iş adamı Bayram Yusuf Aslan ise kendi adı ile anılan Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi yaptırmıştır. Önceki öğretim yılında adını verdiği okulun tüm sınıflarını akıllı tahta ile donatmıştır. Bu yıl ise Birol Durası adlı Cideli işadamı İlçemize bir Anadolu Lisesi binası yapmak için kolları sıvamıştır. Çataloluk köyüne, Çataloluk ve Çevre Köyleri Derneği 2 derslikli okul binası yaptırmak için bu yıl valiliğimiz ile protokol imzaladı.

Cide, 5600 merkez ve 20500 toplam nüfuslu Karadeniz’in küçük ve şirin kasabası. Bu küçük ilçede eğitim faaliyetlerine böyle katkı sağlayan işadamlarının olması sevindirici. Tabii ki devletimiz imkânları çok. Ama çevrenin fiziki yapı olarak katkı sağlıyor olması devletin yükünü azda olsa hafifletiyor. Bu fiziki anlamda yapılan katkılar sayesinde hizmetler daha çabuk insanlarımıza ulaşıyor ve çocuklarımız yarınlara daha iyi hazırlanıyor. Okul binası yapımları dışında eğitime yüzde yüz destek kapsamında da destek sağlanıyor. Tüm bunlar Cidelilerin eğitim öğretim faaliyetlerine bakış açısını da gösteriyor. İnsanlar okumak için geçmişte çektikleri sıkıntıları, memleketlerinde şimdi yetişen gençlerin çekmesini istemiyor.

Cide’yi özellikle bayramlarda ziyaret eden iş adamı Celal Ece ile yaptığımız her sohbette okumak için çektiği sıkıntıları anlatırken hep gözlerinin dolduğuna şahid olmuşumdur. Şimdi Cideli çocukların aynı sıkıntıyı çekmemesi için adeta çırpınmaktadır. İlçe merkezindeki tüm okullarımıza bilgisayar, akıllı tahta gibi öğretim araçları hibe etmiştir. Bunun yanında Cideli çocukları, her yıl Ankara’da yüzlerce çocuğu misafir etmekte ağırlamaktadır. Halk eğitim merkezimizin düzenlediği sınavlara hazırlık kurslarına da maddi anlamda büyük katkılar sağlamaktadır

İki yıl önce Cide’ye bir Rıfat Ilgaz Meslek Yüksek Okulu açıldı. Okulun açılabilmesi için tüm Cideliler adeta seferber oldu. İstanbul’da ki Cideli hayırseverler Milli Eğitim Bakanlığından devredilen binanın onarımı için büyük maddi destek sağladılar..O destek olmasa idi Cide’ye Meslek yüksekokul binası yapılması adeta imkansızdı. Okulun açılmasına en büyük desteği Milli Eğitim Bakanlığı verdi. Büyük bir ilköğretim okulu binasını Kastamonu üniversitesine devretti. Devrettiği yıl öğrencilerin ve öğretmenlerin sorunsuz bir şekilde ilçedeki diğer okullara nakillerini İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü planladı ve gerçekleştirdi.

Cide’ye hayırseverlerin bu katkısı aynı zamanda Cidelinin eğitime bakış açısını da göstermektedir. Öğretim faaliyetlerini ne kadar önemsediğinin göstergesidir. Cide de eğitime hayırseverlerin bu derece katkı sağlaması biz eğitimcilerin sorumluluğunu da artırmaktadır. Eğitimde kalitenin geliştirilmesi için öğretim materyalleri, fiziksel tesis ve donanım, teknolojik yapı gibi öğeler önemlidir. Bunların sağlanması ile birlikte öğretmenin eğitimde ki rolü daha da artmaktadır.

Aslında eğitime yapılan yatırım geleceğimize yarınlara yapılan yatırımdır. ******’ün gösterdiği çağdaş uygarlık düzeyine ülkemizi ancak iyi eğitilmiş bireylerle çıkarabiliriz. Onun için eğitim sorunları yalınızca devletin kurumlarının değil, tüm milletimizin çözümüne elden geldiğince katkı sağlaması gereken sorunlardır.

Davut Çalışkan

Cide İlçe Milli Eğitim Müdürü

18.08.2010

KP

ALINTIDIR

CİDEDE EĞİTİME KATKI SAĞLAYANLAR
1 sayfadaki 1 sayfası