CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ Empty
MesajKonu: KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ   KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ I_icon_minitimePtsi Haz. 30, 2008 3:36 pm

Karı Kocanın Ürettiği Sazlara İlgi
KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ SazDaday ilçesinde, saz ustası karı kocanın ürettiği sazlar, özellikle yurt dışında ilgi görüyor.
Uzbanlar köyünde yaşayan 67 yaşındaki İrfan Şipal, yaptığı açıklamada, 30 yıldır saz ürettiğini, sazlarının birçok ünlü tarafından kullanıldığını söyledi.
Sazın gövdesini oluşturan kısmın genellikle ağacın oyulmasıyla yapıldığını belirten Şipal, ``Bu yöntemin aksine ahşap parçaları birleştirerek `tekne` adı verilen sistemi ilk uygulayan kişilerden biriyim. Bu yöntemle yapılan sazın sesi çok daha etkileyici oluyor`` dedi.
İrfan Şipal, eşi Beyhan`a da mesleği öğrettiğini ve evlerinde kurdukları atölyede birlikte çalıştıklarını kaydetti.
Yaptığı sazların özellikle Avrupa`da ve dünyanın birçok ülkesine satıldığını belirten Şipal, ``Yurt içi ve dışından çok sayıda sipariş alıyorum. Çoğunu yetiştirmekte zorlanıyorum. Eskiden günde 2 veya 3 saz kasası yapıyordum ama artık birini zor tamamlıyorum. Ürettiğim sazlar, özellikle yurt dışında bin ile 2 bin YTL arasında alıcı buluyor`` diye konuştu.

http://cideliler.yetkinforum.com

KARI KOCANIN ÜRETTİĞİ SAZLARA BÜYÜK İLGİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KASTAMONUDA MART KARI