CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI
 
AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 13.RIFAT ILGAZ FESTİVALİ YAPILDI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 1271
Kayıt tarihi : 18/06/08
Yaş : 47
Nerden : KADIKÖY

MesajKonu: 13.RIFAT ILGAZ FESTİVALİ YAPILDI   Çarş. Tem. 30, 2008 10:47 am

13. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali yapıldı11-12-13 Temmuz 2008 tarihleri arasında 13. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali yapıldı.

Rıfat Ilgaz, öykülerine, çocuk romanlarına ve şiirlerine konu olan Kastamonu’nun Cide ilçesinde, ölümünün 15. yılında yapılan etkinliklerle anıldı. Bu yıl 13. düzenlenen Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali kapsamında düzenlenen etkinliklerde Cideliler kadar şehir dışından gelen edebiyatseverlerde yer aldı.
Belediye meydanındaki ****** anıtına çelenk konulması ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başladı festival… İlk olarak da Çınar Yayınları-Rıfat Ilgaz Kültür Merkezi adına Aydın Ilgaz söz aldı. Oldukça duygulu olduğu gözlenen Aydın Ilgaz, bugünlere çok uzun ve zorlu yollardan geldiklerinin hatırlatarak “Yeni öğretim yılında Kastamonu Üniversitesi Rektörümüz Prof. Dr. Bahri Gökçebay’ın gayretleriyle açılacak olan, Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu ilçemizin gelişimine katkıda bulunacaktır. Cide Rıfat Ilgaz Sarıyazma Kültür ve Sanat Festivali, bir edebiyatçı adına düzenlenen örnek bir festival… Kültür ve sanata değer veren bir festival…” dedi. Karadeniz’de kıyısı bulunan ülkeler arasında Karadeniz Filmleri Festivali düzenlemek için çalışmalar yaptıklarını da kaydeden Ilgaz konuşmasını, babası Rıfat Ilgaz’ın 1990’lı yıllarda söylediği “Memleketin kalkınması için sadece sanayi değil, kültür ve sanatta önemlidir” sözünü hatırlatarak bitirdi
Rıfat Ilgaz’ın 1911 yılında doğduğu evin aslına uygun olarak restore edilmesi ve Rıfat Ilgaz Müzesi adıyla halkın hizmetine açılmasına önayak olan; Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir ise yaşamının en büyük projesinin Rıfat Ilgaz’ın doğduğu evin yapılması olduğunu belirterek şunları söyledi: “Aydın Ilgaz, Rıfat Hocamızın resmi oğlu, ben de manevi evladıyım. Evin iki anahtarı var; birisi bende, birisi de Aydın Ilgaz’da… Biz Hocamıza çok şey borçluyuz. Ona layık öğrenciler olabildiysek ne mutlu bizlere…”
Cide Kaymakamı Mustafa Ayhan’da Rıfat Ilgaz’ın eserlerini gelecek kuşaklara taşımanın, tanıtmanın görevleri olduğunu hatırlatarak “Rıfat Ilgaz hepimizin gurur kaynağıdır. Hocamızın pek çok yapıtına konu olan Cide’miz turizmin gelecekte parlayan yıldızı olacaktır” dedi.
Son olarak söz alan Kastamonu Valisi Nurullah Çakır’da ikinci kez Rıfat Ilgaz adına düzenlenen etkinliklere katılmanın mutluluğunu yaşadığını, halkıyla bütünleşmiş bir yazar için doğduğu kentte düzenlenen bir festivalin 13. yılına gelmesinin bir başarı olduğunu belirterek “7’den 77’ye bütün Cidelileri burada görüyorum. Bu da Rıfat Ilgaz’ın büyüklüğünü, sarıyazmanın birleştiriciliğini gösteriyor. Bugün OKS sonuçları açıklanıyor. Niçin 100 tane Rıfat Ilgaz çıkmasın.” dedi.
Cumhuriyet İlköğretim Okulu Halk Oyunları Ekibi ve Karadon Turizm ve Folklor Derneğinin gösterilerinden sonra Rıfat Ilgaz’ın doğduğu eve doğru yürüyüşe geçildi.
Rıfat Ilgaz Müzesi’nde sona eren yürüyüş sonrası Rıfat Ilgaz’ın özel eşyaları, çalışma masası, kitaplığı, yatağı ve fotoğraflarının sergilendiği müze gezildi. Aydın Ilgaz, Kastamonu Valisi Nurullah Çakır’a sergilenen eşyalarla ilgili tek tek bilgi verdi. Usta’nın çalışma masasının bulunduğu odada ise kendi sesinden şiirleri dinlenebiliyor.
Müzenin giriş katında buluna Rıfat Ilgaz Kitaplığı, Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, Cide Kaymakamı Mustafa Ayhan, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir, Belediye Meclis Üyesi Tanıl Gürsoy ve Aydın Ilgaz tarafından kitaplığa konulan kitaplarla sembolik olarak açıldı. Ankara ve İstanbul’dan gelen Cumhuriyet okurları da getirdikleri kitaplarla, kitaplığın zenginleşmesine katkıda bulundular.
Recai Yılmaz ve Uğur Gürsoy’un fotoğraflarında oluşan Cide fotoğrafları sergisi ilgiyle takip edildi.
Günün ilk panelinde “Rıfat Ilgaz’ın tiyatrosu” hakkında Haluk Işık, “Rıfat Ilgaz’ın Şiiri” konusunda ise Niyazi Yaşar konuştular.
Haluk Işık, Rıfat Ilgaz’ın az oyun yazmasının tiyatromuz için bir kayıp olduğunu, Hababam Sınıfı’nda sistemin eğitime bakışını, o sistem içinde insanların ne hale geldiğini görmenin mümkün olduğunu anlattı.
Niyazi Yaşar ise Rıfat Ilgaz’ın şiirinin, yaşam biçimine dönüştürdüğü dünya görüşü doğrultusunda hoşgörülü ve sorgulayıcı olduğunu belirtti. Şair İsmail Biçer ‘de Rıfat Ilgaz’ın şiirlerinde örnekler sundu izleyiciler…
İlk gün etkinlikleri Halk Eğitim Merkezi Folklor Ekibinin gösterisi, Rıfat Ilgaz Çocuk Korosu ve Muazzez Ersoy’un konseriyle son buldu.
Özellikle Rıfat Ilgaz Çocuk Korosunun söylediği türküler ayakta alkışlandı. Adlarını taşıdıkları öğretmenleri Rıfat Ilgaz’ın Çocuklarım adlı şiirini önce hep bir ağızdan okudular, sonra da bestelenmiş halini yorumladılar:
Yoklama defterinden öğrenmedim sizi,
benim haylaz çocuklarım!
Sınıfın en devamsızını
bir sinema dönüşü tanıdım,
koltuğunda satılmamış gazeteler…
Dumanlı bir salonda
kendime göre karşılarken akşamı,
nane şekeri uzattı en tembeliniz…
Götürmek istedi küfesinde
elimdeki ıspanak demetini
en dalgını sınıfın!
İsterken adam olmanızı
çoğunuz semtine uğramaz oldu okulun
palto, ayakkabı yüzünden.
Kimimiz limon satar Balıkpazarı’nda
kiminiz Tahtakale'de çaycılık eder;
biz inceleyeduralım aç tavuk hesabı,
tereyağındaki vitamini
ve kalorisini taze yumurtanın!
Karşılıklı neler öğrenmedik sınıfta,
çevresini ölçtük dünyanın,
hesapladık yıldızların uzaklığını,
Orta Asya'dan konuştuk
lâf kıtlığında.
Neler düşünmedik beraberce
burnumuzun dibindekini görmeden
bulutlara mı karışmadık!
"Hazan rüzgârı"nda dökülmüş
"hasta yapraklar"a mı üzülmedik!
Serçelere mi acımadık, kış günlerinde
kendimizi unutarak!
İkinci gün A. Suade Doğramacı Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Evinde Cide’nin yöresel yemekleri ikram edildi konuklara…
İkinci günün ilk etkinliğinde Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay “Cide’nin Kültürel ve Ekonomik Yönden Geleceği” konulu bir konuşma yaptı.
Gökçebay, yeni öğretim yılında Cide Rıfat Ilgaz Meslek Yüksekokulu’nun açılacağını belirterek “Cidelilerin de yardımlarıyla, ülkemizin en iyi okullarından birini açacağız. Okulun, sosyo kültürel yönden kazandıracakları, ekonomik yönden kazandıracaklarından daha önemlidir.” Dedi. Gökçebay’a panel sonrası, Cide Belediye Başkanı Nejdet Demir tarafından Fahri Hemşerilik Beratı verildi.
Prof. Dr. Bahri Gökçebay’dan hemen sonra ise “Türkçe ve Rıfat Ilgaz” konulu söyleşisiyle Feyza Hepçilingirler söz aldı. Hepçilingirler televizyon ve gazetelerde Türkçenin yanlış kullanımıyla ilgili örnekler verdi. Salondan sık sık kahkahalar yükseldi… Anlayacağınız yine güldük, ağlanacak halimize…
Beş dakika ara ve yeni bir panel… Arka arkaya üç panel olmasına rağmen salonda bir kişinin bile ayrılmaması günün en güzel anlarıydı.
Günün son panelinde “Rıfat Ilgaz’ın Türk Şiirindeki Yeri” üzerine A. Kadir Budak söz aldı Budak, şiirin artık bir şey söylemediğini, bir şey söylemekten korktuğu bir dönemi yaşadığını belirtti.
Öner Yağcı da “Aydın Rıfat Ilgaz “ konulu konuşmasında “Aydın olmak, insanı sevmektir, cumhuriyeti sevmektir. Aydın, düşünceler üretir ve paylaşır. Rıfat Ilgaz bu topraklarda var olma bilincine erdikten sonra, ömrünü bu ülkeye feda eden aydınlardan birisiydi.” dedi.
Günün son etkinliğinde Cide Plajında, Aralık ve Görkem Erkan sahne aldı.
Festivalin son gününde ise Çamdibi Köyü, Dağlı Kuylucu, Gömüören (Valla) Kanyonu ve Kılıçlı Köyü gezildi
Çınar yayıncılık Basın bülteninden alıntıdır. 21.07.2008


Festivalden Fotoğrafları görmek için http://www.aliyeergun.com/igallery linkini tıklamanız yeterlidir

_________________
bakıp geçme yorumyazda git olumu
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://cideliler.yetkinforum.com
 
13.RIFAT ILGAZ FESTİVALİ YAPILDI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» KASTAMONULU SANATÇIMIZ ILGAZ(RECEP BAL)
» DEVREKANİ FESTİVALİ BAŞLIYOR

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
CİDELİLER :: CİDE İLE İLGİLİ HERŞEY :: CİDEDEN HABERLER-
Buraya geçin: