CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 

HORMO KANYANU ARTIK DAHA GÜVENLİ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin

MesajKonu: HORMO KANYANU ARTIK DAHA GÜVENLİ   Ptsi Ağus. 18, 2008 9:55 am

Horma Kanyonu Artık Daha Güvenli
<table width=535><tr><td class=TEXT1 style="PADDING-RIGHT: 10px" colSpan=2>

Geçtiğimiz hafta bir telefon görüşmesi yaptım. Arayan 35 yıl kadar eskilerden çoçukluk dönemine uzanan bir arkadaşımdı. Sık sık görüşüyor olmamıza rağmen son bir iki yılda sadece telefonla görüşür olmuştuk.

Arayan arkadaşım Kanyon ve Doğa Sporları Araştırma Derneği’nin Başkanı Yılmaz Ece’ydi. Birlikte geçen çocukluğumuz içinde birçok spora merak salmış olmamıza rağmen, içinde doğayı barındıranı o yıllarda pek yoktu. Orta yaşlara doğru gelişen Treking merakı sonucu arkadaşım kendini doğa sporlarının tam orta yerinde bulmuştu.

Arada bir beni arar ve; “Levent, senin oralara Valla Kanyonuna gidiyoruz bu hafta” derdi. Bir kaç kez aynı sebeple aranmışlığım vardı. Hatta bu Yılmaz’da canı sıkılınca Valla Kanyonuna gidiyor diye düşünmedim değil.

Bu sefer, telefonda söylenen sözcükler farklıydı. “Levent, yarın Horma kanyonu’na gidiyoruz. Kanyonun GPS ölçümlerini yapıp haritasını çıkaracağız.” Normal şartlar altında çok olağan karşılayabileceğim bir şey olmasına rağmen, bir kaç hafta kadar önce kanyonda kaybolan grubu düşündüğüm zaman bu kanyon geçişinin çok kolay olmadığını söylemekle yetindim Yılmaz’a.

Ancak o merak edecek bir şey olmadığını, Kanyona gidecek ekibin çok deneyimli olduğunu söyledi. Gerekli izinleri Kaymakamlıktan alacaklardı.

Bende bunun üzerine bilgi vermek üzere Kastamonu Valisi sayın Nurullah Çakır’ı aradım. Sayın Valimiz de, Horma Kanyon geçişinin çok tehlikeli olduğunu ve daha önceki grubun başına gelenler sonucunda yaşananları belirttikten sonra endişelerini dile getirdi. Bende bu ekibin çok deneyimli olduğunu kendilerine ilettim. Böylece Valilik de bilgilendirilmiş oldu.

Artık geriye ekibin kanyonu geçmesi, Kanyon ölçümlerinin ve haritasının çıkarılması kalıyordu. Yılmaz ve ekibi kanyon geçişini başarı ile tamamladılar. Kanyon haritasını ve kanyon hakkındaki teknik raporu Pınarbaşı Kaymakamlığına sundular. Ve artık bundan sonraki ekipler için kolaylık sağlayacak teknik bilgiler envantere girmiş oldu.

İstanbul’a döndükten sonra, Yılmaz ile kanyon hakkında bilgilerini ve görüşlerini paylaşma fırsatımız oldu. Ve bu görüşme gösteriyordu ki; Horma Kanyonu geçişi en zor olanlardan biriydi. Şöyle diyordu Yılmaz;

“ Bundan sonra Horma Kanyon geçişini yapmak isteyen ekiplere izin verilirken mutlaka daha dikkatli olunmalı ve Kanyon teknik bilgileri mutlaka kendilerine verilmeli. Kaymakamlıktan ve Jandarma’dan habersiz hiç bir ekibin kanyona girişine müsade edilmemeli. Kaybolan ekibin orada olduğu birileri tarafından bilinmiyor olsaydı, şimdi hepsi ölmüş olabilirdi.”

Evet artık biliyoruz ki; Horma kanyonu geçişi en zor Kanyonlardan biri. Aslında bu özellikten dolayı, macera meraklılarının ilgi odağına dönüşecek. Diğer bir deyişle, dikkatli olunmak şartıyla doğa spor turizmi için önemli bir gelişmeye tanıklık etmiş oluyoruz. Tehlikesiz ve başarılı sonuçlar temennisiyle, eski dostum Yılmaz’a ve Derneğine Kastamonu adına sevgilerimizi gönderelim.
</TD></TR></TABLE>

HORMO KANYANU ARTIK DAHA GÜVENLİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ruh hali ve daha fazla smile
» Daha Kaliteli Hizmet İçin Üye Olun
» Siteme Daha Fazla Misafir Nasıl Çekebilirim? :/
» Sizce Hangisi Daha iyi
» Mozillada Daha iyi çalışır