CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ Empty
MesajKonu: MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ   MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ I_icon_minitimePerş. Ekim 16, 2008 9:50 am

Mühto Çamlıca Çiftliği`ne ****** Hayranlarının İlgisi
MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ ******sapkaBarış Kılınçkıran - Gazi Mustafa Kemal ******`ün, 28 Ağustos 1925`te Şapka İnkılabı için gittiği İnebolu`dan dönüşünde, dönemin milletvekili Mehmet Fuat Mühto`nun isteği üzerine bir gece misafir olduğu Mühto Çamlıca Çiftliği, ****** hayranlarının yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.
Devrekani-Çatalzeytin yolu üzerinde bulunan Mühto Çamlıca Çiftliği`ndeki her ayrıntı ilk günkü orijinalliği ile korunurken, kilimlerden, duvar resimlerine, kitaplardan, yemek ve kahve takımlarına kadar her şey ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor. ******`ün İnebolu`dan dönüşünde 28 Ağustos 1925 Cuma gecesini geçirdiği odayı ve kullandığı yatağın da sergilendiği çiftlikte, Büyük Önderin sabah kahvesini yudumladığı kahve fincanı ise aynen yerinde duruyor.
Mühto Çamlıca Çiftliği`ne gelen ziyaretçilere, saçta etli ekmek, canlı alabalık ve müthiş bir sabah kahvaltısı ikram edilirken, aileler isterlerse konaklayabiliyor. Çiftlikte, müşterilerin rahat ve huzurlu vakit geçirmeleri için her ayrıntı düşünülmüş. -MEHMET FUAT BEY KİMDİR- ******`ün yakın arkadaşı aynı zamanda çiftliğin sahibi Mehmet Fuat Bey, bir süre Devrekani Belediye Başkanlığı yaptıktan sonra ikinci ve üçüncü dönem Kastamonu`dan milletvekilli seçildi. 27 Mayıs 1952 yılında vefat ettikten sonra oğlu Muzaffer Ali Mühto, babasının çizgisinden ayrılmayarak dokuzuncu ve onuncu dönem Kastamonu Milletvekilliği yapmış. Babasının ölümünden üç yıl sonra 16 Eylül 1955`te vefat eden Muzaffer Ali beyin tek erkek çocuğu olan Tekin Mühto ise şimdilerde bu önemli mirasa ev sahipliği yapıp korumaya çalışıyor.
14 Mayıs 1936 Kastamonu doğumlu olan Tekin Mühto, Karayollarından Şube Müdürü olarak emekli olmuş ve Çiftliğe yerleşmiş. O günden bugüne babası ve dedesinin anılarını korumaya çalışan Tekin Mühto, çiftliği gezmeye gelen herkese hatırladığı her ayrıntıyı, tıpkı yaşarmışcasına aktarıp, o günleri tekrar yaşıyor. -``YANLIŞ ANLAŞILMAKTAN KORKTUM``- Mühto Çamlıca Çiftliği`nin şu an ki sahibi Mehmet Fuat Bey`in 72 yaşındaki torunu Tekin Mühto, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çiftliğin özellikle ****** hayranları tarafından ilgiyle ziyaret edildiğini söyledi. 1925 yılından bu yana ******`e ait birçok özel eşyayı özenle muhafaza ettiğini belirten Tekin Mühto, çiftliği turistik bir mekan ve aynı zamanda motele dönüştürmek istediğini anlattı.
Bugüne kadar çiftliği tanıtmak amacıyla birçok proje geliştirdiğini, ancak insanlar tarafından yanlış anlaşılmaktan korktuğunu ifade eden Mühto, şunları söyledi:
``****** adını değişik amaçlarla kullanıp çıkar elde etmek isteyen insanları görüyor ve eleştiriyoruz. Ben de bu tip eleştirilerden korktuğum için burayı turizm amaçlı bir motel haline getirmekten hep kaçındım. Şu anda tek başıma yaşıyorum ve benden sonra bu çiftliği aynen koruyup kollayacak hiç kimsem yok. Bu çiftliğin ****** ismiyle anılmasını ve ölümsüzleşmesini çok istiyorum. Bu yüzden de çiftliği bir turizm mekanı ve motel olarak yeniden yapılandırmak için çalışmalara başladım. Bu konuda tüm yetkilerden yardım istiyorum. Bana yardım etsinler ve bu çiftliği Mühto ve ****** isimleriyle ölümsüzleştirelim.`` aa / Barış Kılınçkıran
http://cideliler.yetkinforum.com

MÜHTO ÇAMLICA ÇİFTLİĞİNE ATATÜRK HAYRANLARININ İLGİSİ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-