CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

HOKRAYA NİYET KUTLAMAYA KISMET

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

HOKRAYA NİYET KUTLAMAYA KISMET Empty
MesajKonu: HOKRAYA NİYET KUTLAMAYA KISMET   HOKRAYA NİYET KUTLAMAYA KISMET I_icon_minitimePerş. Ekim 15, 2009 10:10 am

Mustafa AFACAN
Hokraya niyet, kutlamaya kısmet
<table width=560><tr><td class=TEXT1 style="PADDING-RIGHT: 10px" colSpan=2>Meydanda hokra var dediler, gittim.
Meğer; "Ahi Haftası" kutlamalarının ikinci ayağıymış, olan.
İlk ayak nerde ne ara yapıldı derseniz, vallahi ben bilmiyorum.
Sen esnaf değil misin, davetiye filan gelmiştir, dünyadan haberin mi yok; derseniz,
Ben de size, "Cümle alemden habersiz kutlama programı düzenleyen böyle esnaf örgütüne, benim gibi dünyadan bihaber esnaf" derim.

Hokra diye gittim ya; benim gibi hokra niyetine herkes koşturup tezgahın önünde sıra kaptığı için, uzun ince kıvrım kıvrım uzayan yemek kuyruğuna girmeye gözüm almadı.
Gelmişken bari Ahilik neymiş bir öğreneyim, diyerek kutlamaların yapılacağı az çok belli olan tören alanına yanaştım.
Hokra tarafı mıkçiti gibi kalabalık ya, beri taraftaysa kurşun atsan valla kimseye değmiyor.
Esnaf odalarını temsilen iki üç başkan, devleti temsilen bir kaç daire müdürü, bir kaç gasteci, bir kaç kim olduğunu çıkaramadığım kravatlı adam filan...
Sere serpe bir yere durdum, hatta yanlışlamaya önce güneşe durmuşum, gölgeye geçtim sonra.
Ne hoşgeldin, ne beş gittin. Olsun, ben zaten hokraya gelmiştim, beni bozmadı yani evsahiplerinin umursamızlığı.

Törendeki kafa sayısı kıtlığına bakınca insan üzülüyor bir yandan da. Kutlamayı düzenleyen esnaf odalarının yönetim kurulları bile teşrif etse, meydan rıhtım gibi dolacak aslında.
Ama sen, ben, bizim oğlan dışında da kimse yok esnaf yöneticisi namına.
20 Ekim`de Kıbrıs`a gidecek esnaf temsilcisi kafile, hadi bavul hazırlıyor da gelemedi, kusurlarını mazur görelim.
Eee, peki Didim`e gidenler nerde. Onlar da yorgunluktan gelemediler demekki.

Ahi Haftası kutlamalarının Nasullah Meydanı`nda yapılan ikinci ayağı tam bir tiyatroydu diyeceğim, tiyatrocular kızacak, o yüzden demiyorum. Peştamal kuşanma töreninin olmazsa olmaz ritüellerinin hiç birinin yerine getirilmediği kutlamada, dua seçimine bile özen gösterilmemiş ne yazıkki. Ahilik üzerine yazılan bir ton "fütüvvet" varken oysa, iş kuru bir mevlüt duası ile geçiştiriliverdi.

Peştamal bağlasın diye emektar mı emektar bir üstad çağırıyorsunuz, ama esnaflıkta yarım asrı devirmiş ustaya günün anlam ve önemine dair bir kelam ettirmiyorsunuz. Bu da en büyük ayıbınız sayın yöneticilerimiz. Sizi hep dinliyoruz, daha da dinleyeceğiz anlaşılan, ama bırakın da üstad ne diyor bakalım, bir onu dinleyelim. Yoo...

Öte yandan;
Peştemal kuşanan kuaföre, kuşatan ustanın demirci ustası olması da ayrı bir konu tabii. Yok demekki memlekette, bizim esnaf yöneticilerinin adamdan saydığı berber üstadı.

Geçenlerde hani "Esnaf Milletin Efendisidir" diye bir yazı yazmıştım. Hepsi yalandı o yazının. Nerde milletin efendiliği, esnaf bugün kendinin bile efendisi değil. Sayın yöneticilerimiz çıksın da bir açıklasın, her sene ardı ardına kepenk indiren dükkan sayısını. Borç batağından çıkış bulamayıp intihar eden esnaflarımızı da açıklasın sayın yöneticilerimiz. Hastane yüzü görmeyen esnaflarımızı da bir zahmet. Adamın Bağ-kur`a borcu dağ olmuşken, nereye gidecek hastaneye. Hangi eczane ilacını yazacak. Hadi açıklayın bunları Ahi Haftası münasebetiyle.

Ne zaman bir ticari taksi içinde avukat çalışanlarını görsem eyvah diyorum, "Yine bir esnafa icra gidiyor". Esnaf yöneticilerimiz önce bir gitsinler, yediemin depolarını gezsinler. Kıç kadar şehirde bilmem kaç tane icra dairesinin neden kurulduğuna kafa yorsunlar.

Peştemal kuşanmak ha, hadi bul şimdi çocuğunu bir esnafın yanına çırak verecek adamı da ben seni alnından öpeyim. Esnaf zaten aç, çırağı nerden besleyecek. Çırağı geçtim, esnafa kimse kız vermiyor be. "Bizim esnafa verecek kızımız yok, memur olsa pek iyiymiş amma" diye diye kapılar bir bir kapanıyor esnaf damat namzetlerine. Kız babasına da diyecek yok, bankanın üç kuruş krediyi memur kefil olmadıktan sonra vermediği günümüzde.

Esnaflık bitmiş. Ustalık, kalfalık, çıraklık filan zaten hak getire. Bir de çıkıp ahilikten, loncadan filan dem vuruyorsun. Hadi hepsini boşver, şimdi sen bana meslek pirinin kim olduğunu bilen, dükkanını her sabah meslek duasıyla açan bir esnaf göster de, ben seni ayakta alkışlayayım.

kastamonupostası

ALINTIDIR</TD></TR></TABLE>
http://cideliler.yetkinforum.com

HOKRAYA NİYET KUTLAMAYA KISMET
1 sayfadaki 1 sayfası