CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

AĞLI KALESİNDEKİ YILANLI SARNIÇ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

AĞLI KALESİNDEKİ YILANLI SARNIÇ Empty
MesajKonu: AĞLI KALESİNDEKİ YILANLI SARNIÇ   AĞLI KALESİNDEKİ YILANLI SARNIÇ I_icon_minitimeSalı Ağus. 12, 2008 5:52 pm

Ağlı Kalesi`ndeki Yılanlı Sarnıç
<table width=535><tr><td class=TEXT1 style="PADDING-RIGHT: 10px" colSpan=2>YAZININ FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN
Ağlıda işim dolayısı ile bulunmaktaydım.İş makinemizin çalışma yaptığı yer ise Ağlının hemen girişindeydi.Küçük bir ağaççığın gölgesine sığınmış gibi duran beyaz bir taş dikkatimi çekti.Aracı durdurup fotoğrafladım.Bu bir sütun olmalıydı.Bildiğim kadarıyla etrafta bunun geldiği bir yer gözükmüyordu.
Şehir merkezinde yemek yerken O sütunun eski belediye binasından çıkarıldığını öğrendim.başkacada bir bilgi yok.Ve o Sütün hala yolun kenarında yatmakta.Umarım biri alıp inşaatında kullanmaz.
Ağlı Kalesinde kısa bir gezi yaptım.ve hayran oldum.Ağlı Kaymakamlığının İnternet sitesinde; M.Ö. 1100- 700 yılları arasında Kastamonu ve çevresinde Paflagonyalıların Egemenlik kurdukları, Paflagonyalıların Firiklerin bir kolu olduğu, Ve O devirden bu güne kadar gelen önemli eserin Ağlı Kalesi olduğu yazmaktadır.
Bizde bu çok önemli eseri daha yakından görmek istedik.Yanımıza o kaleyi çok iyi bilen bir dostumuzu da alıp yola çıktık.
Kaleye aracımızla çok rahat bir şekilde çıktık.Yol gayet güzel.Yöreyi iyi tanıyan ve burada yaşayan dostumuzun anlattığına göre bu sene şenlikler çok güzel geçmiş hatta gelen araçlar kalenin tüm alanını kaplamış.Onun kılavuzluğunda ilerliyoruz,Önce soğukluk mağarası adını verdiği yere gidiyoruz.İçine fazla girmek mümkün olmuyor.Işık yok yanımızda zaten mağarada fazla derin değil.Biraz ileride sona eriyor.Ama hakikaten buz gibi bir hava var içerde.Kışın buranın ılık,yazın soğuk olduğunu söylüyorlar.Üşüyünce çıkıyoruz.Dışarıda yüzümüze alev gibi çarpan hava içeride bizi üşütüyor.
Kalenin her tarafı mağaralarla dolu.bir tanesi çok büyük ama ışık olmadığından içerisinde fazla gidemiyoruz.Görebildiğim kadarıyla sarkıt-dikit oluşmamış.Ama çok güzel bir pul pul şekil oluşturmuş sanki timsah derisi gibi.Duvarlar,içerisi her taraf hazine avcılarınca açılmış çukurlarla dolu kimi derin kimi dar.Hatta bir tarafta dinamit koymak için açılmış delik bile gördük.
Kalenin üstünde muhtelif yerlerde duvar kalıntıları görüyoruz.Ve her yerde olduğu gibi buraları da öbek öbek kazılmış .Hazine Avcıları her yeri delik deşik etmişler.
Ve sarnıçları görüyoruz üç tane olduğu söyleniyor.Horasan harcından yapılmış sarnıç hala suyu kaçırmıyor. Üzerinden geçen bunca yıla karşın hayvanların içme suyu ihtiyacını bu sarnıçlar sağlıyor. Suyun içinde yosunların arasından birden çok güzel renkli bir yılan çıkıyor.Bizden ürkmüş olmalı.Suda hızla kayıp duvarın çatlakları arasında kayboluyor.
Ağlı ne demek diye merak ediyorum biraz araştırınca.Cevabı Ağlı Belediyesinin sitesinde buluyorum.oldukça ilginç.Bilmeyenler için yazıyı aşağıya alıyorum.
“Kale ile ilgili olarak halk arasında söylenen Ağlı isminin nereden doğduğunu anlatan bir efsane vardır. Buna göre ilçenin doğusunda bulunan uğurlu tepede Türkler, kalede Bizanslılar yaşıyormuş, Türkler içme suyu ihtiyacını ilçenin olduğu yerden akan bir sudan karşılıyorlarmış. Türkler bir gün Bizanslılar arasında bulundurdukları bir kız casus ile suların zehirleneceğini öğrenmişler. Bunu üzerine Türkler hep beraber su içmeye gidip, dönüşte bugünkü sanayi dükkanlarının yapıldığı yerde ölmüş gibi sırt üstü serilmişler. Bu durumu gören Bizanslılar Türklerin öldüğünü sanarak silahsız bir şekilde uğurlu tepedeki Türk kasabasını yağma etmek için inmişler. Aralarında az bir uzaklık kalınca Türkler ayağa kalkıp hücuma geçmiş ve bugünkü Kıran tarla mevkiinde düşmanın çoğunu kırmışlar. Kalan Bizanslılar bugünkü Azdavay ilçesine kadar sürülmüştür. Ağlı adı suyu zehirlemek için kullanılan ağuludan gelmektedir.
http://www.agli.bel.tr/
eve dönmeden önce Ağlı merkezde yuva yapmış leylekleri görüyoruz.Meşhur ve lezzetli etlerinden alıp Kastamonu’ya dönüyoruz.
</TD></TR></TABLE>
http://cideliler.yetkinforum.com

AĞLI KALESİNDEKİ YILANLI SARNIÇ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-