CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI Empty
MesajKonu: SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI   SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI I_icon_minitimePtsi Ağus. 18, 2008 10:03 am

Son şapka ustası da kepenk kapattı
SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI Kasket******`ün Kastamonu`ya Gelişleri Şapka ve Kıyafet İnkılabı`nın 83`üncü Yıldönümü`nü kutlamaya hazırlandığımız şu günlerde Kastamonu`nun son şapka ustası Ahmet Yapıcıoğlu ilgisizlikten dolayı kepenk kapattı.
Kurşunlu Han`da yıllarca imalat yapan büyük usta bunca yıl bu mesleği icra etmesine rağmen tek bir gün olsun bir yetkilinin kapısını çalmadığını belirtti ve "66 yaşındayım. Yıllarca bayramlar oldu, seyranlar oldu. Ne arayan, ne soran oldu maalesef. Eski bayramlarda esnaflar kamyonlarda yaptıkları işleri ile makineleri ile halkın karşısına çıkardı. Maalesef bir Esnaf Sanatkarları Odası yetkilisi gelipte "Hadi gel seni de bayram etkinliklerine götürüyoruz" demedi. Tek göz iş yerimde yıllarda çevre ilçelerden ve köylerden gelen kasket siparişlerimi diktim, iki çocuğumu okuttum. Şimdi evimde emekliliğimin tadını çıkartıyorum. Ama içimde ukde kalan şey var mı derseniz evet var. Benden sonra bu mesleği yapan bir kişiyi geride bırakamamanın burukluğunu yaşıyorum. Ben ilk zamanlarda terzi olarak başladım ve benim ustam kalp krizinden öldü. Ben onun kalıplarını aldım kendi uğraşımla bu güne geldim. Öncelikle yapılması öğrenilmesi kolay bir sanattı. Para kazandıran da bir sanattı. Kastamonu`ya has belli bir tarz vardır zaten. Bunlar tek tiptir. Örneğin Kasket bizim en çok ürettiklerimiz arasındadır. Ben bu serpuşla iki kızımı büyüttüm, evlendirdim, evimi aldım. Ben sahip olduğum her şeyi önce Allah`a sonra Kasketlere borçluyum" diye konuştu. Şapka ve Kıyafet İnkılabı etkinliklerinde hoş ve güzel duygularda yaşadığını ama bir davetiyeyi bile çok görenler olduğunu hissedince de büyük üzüntü yaşadığını belirten Yapıcıoğlu "en büyük sorun da bu zaten. Eskiden bu dönemlerde bütün sanatkarlar toplanır devlet erkânının önünden resmi geçit yaptırılırdı. Şimdi bizleri hatırlayan bile yok. Alakadar olan yok ama ben bu sanatın ölmemesi için yinede elimden geleni yapmaya hazırım.Yetişmek isteyen gençlere her zaman kapım açık.Bu sanata ilgi ve saygı bekliyorum" dedi.
http://cideliler.yetkinforum.com

SON KEPENK USTASI KEPENK KAPATTI
1 sayfadaki 1 sayfası