CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI Empty
MesajKonu: ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI   ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI I_icon_minitimeCuma Ağus. 29, 2008 1:08 pm

Şiir dünyamızdan bir yıldız daha kaydı
ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI Ilhanberkİlhan Berk (d. 1918 Manisa - ö. 28 Ağustos 2008, Bodrum) Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu`ndan mezun olmuş, Espiye`de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü`ne girmiştir.

İlhan Berk (d. 1918 Manisa - ö. 28 Ağustos 2008, Bodrum)

Balıkesir Necatibey Öğretmen Okulu`ndan mezun olmuş, Espiye`de iki yıl ilkokul öğretmenliğinden sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü`ne girmiştir. Enstitünün Fransızca bölümünden mezun (1944) olan Berk, 1945-1955 yılları arasında Zonguldak, Samsun ve Kırşehir`de ortaokul ve liselerde Fransızca öğretmenliği yapmıştır. Ankara`da T.C. Ziraat Bankası`nın Yayın Bürosu`nda çevirmenlik yapmış (1956), on üç yıl sonra emekli olmuştur (1969).

Arthur Rimbaud ve Ezra Pound`un şiirlerini çevirerek kitaplaştırmıştır. İlhan Berk Bodrum`da yaşamaktadır. İlhan Berk, bu tarihten sonra kendini tümüyle yazmaya vermiş, bir anlatı kitabı dışında, yalnız şiir ve şiire ilişkin yazılar yazmıştır. Berk, modern dünya şiirinin iki büyük şairi sayılan Arthur Rimbaud ve Ezra Pound`un kimi şiirlerini de çevirerek kitaplaştırmıştır. Kül adlı kitabıyla 1979 yılında Türk Dil Kurumu ve İstanbul kitabı ile de 1980 yılında Behçet Necatigil Şiir Ödüllerini kazanmıştır. İlhan Berk 1983`te Deniz Eskisi adlı kitabıyla, Yedi Tepe şiir Armağını`nın 1988`de de Güzel Irmak adlı kitabıyla Sedat Simavi Edebiyat Ödülü`nü (F. Edgü ile) almıştır. 28 ağustos 2008 tarihinde Bodrum`da 90 yaşında vefat etti.

DÜN DAĞLARDA DOLAŞTIM EVDE YOKTUM

Güneş cebimde bir bulut peydahladı. Taş, kördür diye yazdım. Ölüm, geleceksiz.

Şeylerin yalnız adı var. Ve: `Ad evdir.` (Kim söyledi bunu?) Dün dağlarda dolaştım, evde

yoktum. Bir uçurum bize bakmıştı, uçurumun konuştuğu usumda. Buydu bizim kendine

sonsuz olanı duyduğumuz. Nesneler ki zamanda vardır. Terziler çıracısı Hermüsül

Heramise`nin pöstekisi her bahar ayaklanırdı. Yağmur yağmamazlık edemez. Taş,

düşmemezlik.

Ne diyordum, dünyanın düşünceleri yoktur. Otların canı sıkılmaz. Kurşunkalem

kendini ağaç sanır. Ufuk, hüthüt kuşu. Seni bilmem, bir söylene dönüşmek içindir dünya.

Onun için başka bir son yok. Bir söylene dönüşmek, bir söylen olmak! Sonsuzluk dediğimiz

budur.

Nerden başlasam yine oraya geliyorum. Ben gidiyorum. Ölüme, o büyük tümceye,

çalışacağım.

dün dağlarda dolaştım evde yoktum

İlhan BERK
http://cideliler.yetkinforum.com

ŞİİR DÜNYAMIZDAN BİR YILDIZ DAHA KAYDI
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 3 YILDIZ AS TAKIMDA
» Kim Daha Fazla Tutacak