CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

cidede serin yaz akşamları

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

cidede serin yaz akşamları Empty
MesajKonu: cidede serin yaz akşamları   cidede serin yaz akşamları I_icon_minitimePtsi Tem. 27, 2009 12:40 pm

Cide’de Serin Yaz Akşamları Çok Keyifli...
cidede serin yaz akşamları Cide333Gündüz 30 dereceye yükselen sıcak bir günde, Cide’de halk deyimiyle Şaraban plajında yada Meslek Yüksek Okulu civarında denize girerek serinlemek çok büyük keyif..
Çocuklar ve yüzme bilmeyenler Şaraban plajında, daha iyi yüzme bilenler Rıhtım restaurantın hemen yanından başlayan ve nerdeyse Gideros koyuna kadar uzanan kumsalda denize girebilirler. Karadeniz’in; 11 km kesintisiz düz sahili ile Kastamonu’nun incisi Cide…
cidede serin yaz akşamları Cide334
cidede serin yaz akşamları Cide335

Cide’ye İnebolu tarafından 3km uzakta âşıklar tepesi var akşam güneşi battıktan sonra Cide’yi buradan seyretmenin zevkine doyum olmuyor… Buradan Cide’nin görüntüsü kalbe benziyor. Işıklara bakınca küçük kasabadan çok 20–30 bin nüfuslu orta büyüklükte bir Anadolu şehrini andırıyor Cide…

Yaz mevsiminde gündüzleri plajlar hareketli ama insanı rahatsız edecek kadar kalabalık değil…
cidede serin yaz akşamları Cide336

Geceleri sıcaklık 15 dereceye kadar düşüyor. O sıcak hava yerini serin havaya bırakıyor.
Akşamları çocukları ile birlikte aileler 75. yıl Parkına akın ediyorlar. Parkın içerisinde bulunan iki çay cafesi çocuk sesleri ile şenleniyor. Ayrıca Park’a; Cide Belediyesi spor aletleri getirdi. Yaşlısı, genci burada günün her vaktinde spor yapabilir. Tabi çocuklar için Zıp Zıp ta var. Gönül rahatlığı ile çocuklarınızı Park’a bırakıp sahil boyu yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüş yaparken hiç kimsenin sizi rahatsız etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.

cidede serin yaz akşamları Cide337
cidede serin yaz akşamları Cide338

Güneşin batışını sahilden seyretmek müthiş bir zevk. Sanki güneşin kızıllığı denizin içine gömülüyor. Yavaş yavaş ufukta kaybolan güneşi seyretmek, insana doyumsuz bir zevk veriyor. Hele, O sırada küçük tekneler balıktan dönüyorlarsa, o güzellik görsel bir şölene dönüşüyor. Gençler güneş batımında denize girerek serinlemeye devam ediyorlar.

Akşamları adeta evlerde kimse kalmıyor… Herkes sahilde… Sahil boyu çok kalabalık. Cide’nin tabela nüfusu 5600 yazıyor ama kalabalığı görünce bu rakam inandırıcı gelmiyor. 75. yıl Parkı insanlarla dolu… Parkta çay içmek ve günebakan çekirdeği çıtlatmak adeta gelenek olmuş… Parkı geçtikten sonra solda çocuklar için ayrıca lunapark var.. Yaz akşamları luna park da doluyor… Ardından rıhtım restaurant ve Berivan çay bahçesi diye sahilde tesisler devam ediyor. Rakı içmek için Rıhtım ve Salapurya restaurant, bira içmek için Lima Bar’a takılabilirsiniz. Ayrıca; iki tanede bar daha var sahilde… Canlı müzik eşliğinde eğlenmek isteyen Hodri Meydan Bar’a takılabilir.. Müziğin sesi kaldırımlarda yürüyüş yapanlara ulaşıyor. Ama bu ses insanı rahatsız etmiyor.

Yaz akşamları Turizm Okulu bahçesinde, rıhtım restauarantta düğünler yapılıyor. Cideliler gönüllerince eğleniyorlar. Tabii düğünlerin değişmez ezgisi Sarı Yazma türküsü. Bu ezgiyi duyan herkesin içi kıpır kıpır ediyor.

Sarı yazma
Sarı yazma altında
Saçları yumak yumak
İki baş bir yastıkta
Ne hoş olur uyumak.
Aman aman ölüyorum ben
Sen varmazsan senden güzel
Buluyorum ben.

ALINTIDIR
http://cideliler.yetkinforum.com

cidede serin yaz akşamları
1 sayfadaki 1 sayfası