CİDELİLER
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

CİDELİLER

SÖZDE DEĞİL ÖZDE DOSTLUK CİDELİLERİN BULUŞMA NOKTASI

AnasayfaKapıLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

CİDE KUMKÖYÜ

YazarMesaj
ASİCİDELİ
Admin
ASİCİDELİ

CİDE KUMKÖYÜ Empty
MesajKonu: CİDE KUMKÖYÜ   CİDE KUMKÖYÜ I_icon_minitimeSalı Eyl. 15, 2009 1:38 pm

CİDE – KUMKÖYÜ
CİDE KUMKÖYÜ (39)

Karadeniz bölgesinin bir ili olan Kastamonu’nun şipşirin ilçesi olan Cide gerçekten görülmeye değer bir sahil kasabasıdır.

12 km’lik sahiliyle, etrafını saran yeşil ormanlarıyla çok sıcak kanlı misafirperver ve yardımsever insanlarıyla görülmeye değer Cide’m... Seni bu sütunlarda anlatmaya kelimeler yetmez. 1868 yılından beri ilçemizsin...

Senin bağrından yetişip sonra gurbete giden binlerce insanın var. Güney Afrika , Amerika , Asya , Avrupa gibi kıtalarda yaşayan Cide kökenli insanlarımız var.

Cidemizin nüfusu 5600 olup , köyleriyle birlikte 17.000 ni geçmektedir.

Ünlü edebiyatçı Rıfat ILGAZ , Hababam Sınıfının yaratıcısı öz be öz Cideli olup yıllar önce hakkın rahmetine kavuşmuştur.

Cide Mayıs – Haziran – Temmuz ve Ağustos aylarında bir turizm cennetidir. Bu aylarda nüfus 4-5 kat daha artmaktadır. Çünkü bağrından kopup gidenler memleketini görmeye gelirler ve doya doya tatillerini burada geçirmektedirler. Ve adeta bir bayram havası yaşanmakta birbirini çoktandır görmeyen akraba ve dostlar birbirini görüp, hasret gidermektedirler.
CİDE KUMKÖYÜ (4)

Çok temiz havaya sahip olan Cidemiz ve köylerinde ancak 5-6 saat uyuyabilirsiniz... Çünkü bol bol oksijen içermektedir.

Cidemize İstanbul’dan her gün ulaşım hizmeti verilmektedir. Küçükköy – Fatih - Balat – Ümraniye ve Tuzla gibi yerlerde ana terminallerimiz olup buralardan Cide ASLAN , TEKİNER TURİZM, ÖZ CİDELİLER ve METRO TURİZM otobüsleriyle ulaşım sağlanmaktadır.

Cidemizde ilköğretim – orta – lise – çok programlı lise ve üniversitemiz mevcut olup eğitimde de bir numaralı pozisyona girmiştir.

Cidemizde Kereste Fabrikası ve Kontraplak ve Sunta Fabrikalarımız da bulunmaktadır.

Benim eşsiz şirin ve tabiat harikası Cide’me bağlı bir köyüm var... KUM KÖYÜ – Cide^’ye 13 km mesafe olup stabilize bir yolla sağlanmaktadır.
Kum Köyünün güzelliği Cidemizle eş değerde olup denize 10 km mesafededir. Köyümüzü Çınarcık Mah. – Beldibi Mahallesi Altıntaş ve Tafna Mh.si – Hamzalı Mh.si ve Göztepe Mahallesi oluşturmaktadır.
CİDE KUMKÖYÜ (9)

Köyümüze komşu köyler Musa Köyü – Çayüstü Köyü – Mencekli Köyü ve Velioğlu Köyleri komşudur.

Köyümüzün kenarından bir çay geçmektedir. Çay yağmur yağdığında adeta nehir halini almaktadır.

Kısık bölgesinden itibaren 17 km’lik mesafeyi kat ederek Karadeniz’e ulaşmaktadır. Çayın geçtiği köyler Kum köyü – Çayüstü Köyü – Mencekli Köyü – Aydos Köyü – düz köy – Sakallı köyüdür.
CİDE KUMKÖYÜ (5)

Yakın bir zamanda Kastamonu Valiliğinin önerisi Hükümetin onayıyla Çay Beldibi Mahallesinin üst tarafından Kısık bölgesi dediğimiz alana yaklaşık 2-3 km mesafeden baraj yapımına başlanacaktır.

Bu konuyla ilgili inceleme ve araştırma tarafımdan mahallinde yapılmış olup gerçektir.

Baraj yapımından sonra Köylerimizin değerini ölçmek zor olacaktır.

ALINTIDIR

CİDE KUMKÖYÜ (23)

KÖYÜM KÖYÜM KUM KÖYÜM

Sen yaşanılacak bir yersin. Yeşilliklerle çevrelenmiş bol oksijene sahip mütevazi köylülerinle yaşanmaya yaşatılmaya değersin.

Kenarından geçen çayın var ki şırıl şırıl sesini dinlesen yeter. O çay ki yağmur yağdığında ırmak değil adeta nehir haline dönüşen muhteşem çay böyle bir çaya sahip kaç köy vardır? Köyümüz ve komşu köylerimiz çok şanslılar. Mencekli – Çayüstü - Düzköy – Sakallı – Aydos köyleri de benim köyüm kadar şanslı böyle bir çaya sahip oldukları için.

Çay ve dere boylarında en çok yetişen çınar ağaçları vardır. Çınar ağaçlarının yaprakları ne işe yarar biliyor musunuz? Bir litre kaynatılmış suya yeşil yapraklardan iki tane içine atılıp 1o dakika kaynar suda kalıp içilirse vücuttaki özellikle bacaklardaki ağrıları yok ediyor.

Deneyin göreceksiniz. Ama bir kere içmekle olmaz 15 – 20 gün her gün bir litre kaynatılmış suyun içine iki çınar yaprağı atılıp içilecek.

Köyüm bir dağ eteğinin dibine kurulmuş gibi gözükse de muhteşem görüntüsüyle bir tabiat harikasıdır.

Bu köyden gurbete gidip uzun yıllar gurbette yaşayan ve halen de yaşamaya devam eden köylülerimiz vardır. Köylülerimizin içinde de en başta ben varım. İstanbul’a tam 40 yıl önce geldim.

40 yıl içinde neler yaşamadım ki ?... Sultanahmet Ticaret Lisesini – Tekirdağ Meslek Yüksek Okulunu bitirdim.

17 Mart 1975 yılında İETT Genel Müdürlüğünde iş başı yapıp 16 Temmuz 2009 yılında emekli oldum.

1978 yılında evlendim, Üç kız ve bir oğlum var. Oğlum 1984 doğumlu olup Açık Öğretim Fakültesine devam etmektedir. Ayrıca Bahçelievler Ferit Selim Paşa Caddesi Orkide Sokakta bulunan Nişancı Spor Salonunun yarısına ortak olmuştur.

Yine boş zamanlarında Televizyon dizilerinde oynamak için çekimlere gitmektedir. Şimdiye kadar Yaprak Dökümü , sonbahar , Kuzey Rüzgarı , Kurtlar Vadisi, İyi Uçuşlar , Menekşe ile Halil, Hesaplaşma, Ölümsüz Kahramanlar dizilerinde defalarca oynamış olup yakında yenisi çekilecek olan İstanbul’un Kurtuluşu adlı sinema filminde Yeniçeri askerini canlandıracaktır.

Benim gibi köyümüzün bağrından kopup gelen nice arkadaşlarım genellikle İstanbul – Ankara – İzmir gibi büyük şehirlere gelip yerleştiler, evlenip çocuk sahibi oldular. Yıllarca birbirimizi göremediğimiz arkadaşlarımız vardır. Artık bu sitede buluşacağız. Bu site köyümüz için tarafımdan açılmıştır. Kendi şahsıma ait gibi gözükse de tüm köylü arkadaşlarımın istekleri ve önerilerine yer verilecektir.

Köyümüze bağlı Göztepe Mahallesi – Hamzalı Mahallesi – Tafna – Altıntaş Mahallesi – Beldibi Mahallesi ve Çınar Mahallesi bulunmaktadır.

GÖZTEPE MAHALLESİ :
Kum köyünün tam tepesinde bulunmaktadır. Yaklaşık 4 km kadar uzaktadır. Havadar çok şirin bir mahalledir.

HAMZALI MAHALLESİ :
Bu mahalle köyümüzün doğusunda olup yaklaşık 5 km uzaktadır. Yamaçta kurulmuş gibidir. Eski muhtarımız rahmetli Şaban Yılmaz burada yaşamıştır. Eşi Çakır Fatma ablamız halen hayatta olup, yaşamaktadır. Allah uzun ömürler versin.

TAFNA – ALTINTAŞ MAHALLESİ :
köyümüze yaklaşık 7-8 km uzaklıktadır. Gökçeören köyüne yakındır. Burası dağın ortasında kurulmuş bir mahalledir. Bu mahallede guatr hastalığına çok iyi gelen şifalı su çıkmaktadır.

ÇIINAR MAHALLESİ :
köyümüze en uzak olan mahalle olup yaklaşık 10-12 km uzaktadır. Ve adeta dağın tepesinde kurulmuştur. Çam köknar ağaçları, ıhlamur ağaçlarının en bol olduğu mahalledir.

BELDİBİ MAHALLESİ :
Yıllarca en uzun muhtar bu mahalleden çıkmıştır. Rahmetli Mevlüt GÜN ağabeyimizden sonra Ali Osman ÇAĞDAŞ da dört dönem muhtarlık yapmıştır.

Beldibi Mahallesi de dağın eteğinde kurulmuş olup yeşillikler içindedir. Ve köyümüzün çayı buradan geçmektedir. Yassı Köyüne komşudur. Aradan çay geçmektedir.

Köyümüz gurbete çok göç vermiş olup yaşayanların çoğu emeklidir. Gurbete genç gidenler emekli olup yaşlı dönmektedir. Gerçekten köyde yaşamak çok güzel hele emekliler için muhteşem bir mekan. Gürültü kirliliği yok. Cide İlçemize 13 km mesafededir. Ulaşım her an yapılıyor. Köyümüzde minibüs var. Pazartesi – Çarşamba ve Cuma günleri Cide’ye gidip alış veriş yapılıp ihtiyaçlar giderilmektedir. Şahıslara ait özel araçlar da bulunmaktadır.

Köy maalesef stabilize yollara sahip olup ulaşım bakımından sorun yaşanmamaktadır. Ancak yeni muhtarımız Sn.Raif BAKAN’ın girişimiyle yollar grup yolları programına alınmış olup stabilize yollar tarihe karışacaktır.

Köyümüze çeyrek asır önce bağlayan telefon kabloları Türk Telekom tarafından yenilenmiş olup daha güçlü kablo döşenmiş olup internet bağlantısı daha rahat sağlanmaktadır.

Yine yaklaşık bir yıl önce köy santralimiz otomatik olarak çalışmaya başlamış olup telefon görüşmelerinde aksaklık yaşanmamaktadır.

Köyümüz elektriği ve suyunda herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Köyümüzde yaşayan insanlarımız çok mütevazi alçak gönüllü sevecen insanlardır. Sadece köyümüzün insanları mı? Tüm çevre köyler ile Cide İlçesi insanları ve Kastamonu halkı aynı karakteri taşımaktadır. Dolayısıyla gurbetteki insanlarımız bu karakterlerini,güleç yüzlü, misafirperver, yardımsever, çalışkan kişiliklerini yaşadıkları yerlerde de göstermektedirler.

Bizim insanımız hiçbir zaman dostlarına arkadaşlarına zarar vermezler. Ancak kendilerine zarar verirler. Bu hep böyle olmuştur, böyle devam etmektedir. İnsanımız çok temiz saf kurnazlık bilmeyen olduğu gibi görünen yapmacıklı hiçbir halleri olmayan karaktere sahiptirler. Çalışkandırlar , ekmeğini taştan çıkarırlar.

Köyde bir de Pınar vardır. Bu pınarın suyu kışık ılık, yazın soğuktur. Yağmur yağdığında nedense suyun renginde bir değişiklik olmaz.

Camimiz 1984 yılında yapılmıştır. Ayrıca Çınar Mahallesi , Beldibi Mahallesi, Altıntaş mahallesinde de camilerimiz vardır. Beldibi Mahallesindeki camimizin yanında ve karşısından bu Haziran ve Temmuz aylarında misafirhane ve yemek dağıtımı odaları yapılmıştır. Süleyman KAR ağabeyimizin önderliğinde yapılmıştır.

Benim köylü kardeşlerim, köylü dostlarım ve köylü arkadaşlarımın çocukları bu sütunlar benim değil , köyümün köylülerimin sütunudur. Köy bizim sütunlar hepimizin ve cidekumkoyu.com sitesi benim denetimimde bir site olup bu site de hepimizin olacaktır.

Birbirimizle görüşüp b siteyi daha çok şekle sokalım. Çağımızın iletişimlerinden biri olan internet vasıtasıyla birbirimizi arayalım. Öneriler bekliyorum.

Köyümüz için el ele verelim. Bu köyü boş bırakmayalım. Köyümüzü güzelleştirelim. Birlik ve beraberlik içinde kaynaşalım.

Köyümüzün maddi ve manevi desteğe ihtiyaç var. Emekli olanlar köyümüze yeni yeni evler yapalım. Köyümüz tabii güzellikler içinde bir inci doğa harikası. Böyle köy nerede var? Kaç yerde var? Tatillerinizi Ege’de Akdeniz’de değil köyünüzde geçirin…

Küçüklüğünüzü tekrar yaşayın. Bir ay köyde tatil yapın vücudunuzun ne kadar dinlendiğini anlayacaksınız. Köyümüzü sizlere kucağını açmış ara sıra ziyaret etsek ne kaybederiz?

Her şey gönlünüzce olsun…
http://cideliler.yetkinforum.com

CİDE KUMKÖYÜ
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-